Transistor: N-MOSFET
Kordarv:
1.0
Minimum quantity:
1.0
Tootekood:
P7F90VX3-5600
Tootja: SHINDENGEN
Tootja tootekood: P7F90VX3-5600
Product downloads
Spetsifikatsioon tootele Transistor: N-MOSFET
| Mounting | THT |
| Kind of package | bulk |
| Polarisation | unipolar |
| Type of transistor | N-MOSFET |
| Kind of channel | enhanced |
| Drain-source voltage | 900V |
| Application | automotive industry |
| Drain current | 7A |
| Pulsed drain current | 21A |
| Power dissipation | 95W |
| On-state resistance | 1.7Ω |
| Gate charge | 42nC |