Transistor: N-MOSFET
Kordarv:
1.0
Minimum quantity:
1.0
Tootekood:
PSMN7R5-60YLX
Tootja: NEXPERIA
Tootja tootekood: PSMN7R5-60YLX
Product downloads
Spetsifikatsioon tootele Transistor: N-MOSFET
| Mounting | SMD |
| Case | LFPAK56, PowerSO8, SOT669 |
| Kind of package | reel, tape |
| Polarisation | unipolar |
| Type of transistor | N-MOSFET |
| Kind of channel | enhanced |
| Features of semiconductor devices | logic level |
| Drain-source voltage | 60V |
| Drain current | 61A |
| Pulsed drain current | 346A |
| Power dissipation | 147W |
| On-state resistance | 19.7mΩ |
| Gate charge | 60.6nC |