Transistor: N-MOSFET; 1.2kV; 16A; Idm: 45A; 175W; HIP247™
Kordarv:
1.0
Minimum quantity:
1.0
Tootekood:
SCTWA20N120
Tootja: STMicroelectronics
Tootja tootekood: SCTWA20N120
Product downloads
Spetsifikatsioon tootele Transistor: N-MOSFET; 1.2kV; 16A; Idm: 45A; 175W; HIP247™
| Mounting | THT |
| Case | HIP247™ |
| Kind of package | tube |
| Polarisation | unipolar |
| Type of transistor | N-MOSFET |
| Kind of channel | enhanced |
| Technology | SiC |
| Drain-source voltage | 1.2kV |
| Drain current | 16A |
| Pulsed drain current | 45A |
| Power dissipation | 175W |
| On-state resistance | 220mΩ |
| Gate charge | 45nC |