Timer, Oscillator & Pulse Generator, 100kHz, 4.5V to 18V, SOIC-8
Kordarv:
1.0
Minimum quantity:
1.0
Tootekood:
SE555DR
Tootja: TEXAS INSTRUMENTS
Tootja tootekood: SE555DR
Product downloads
Spetsifikatsioon tootele Timer, Oscillator & Pulse Generator, 100kHz, 4.5V to 18V, SOIC-8
| Output current | 200mA |
| Mounting | SMD |
| Supply voltage | 4.5...18V DC |
| Case | SO8 |
| Type of integrated circuit | peripheral circuit |
| Operating temperature | -55...125°C |
| Kind of package | reel, tape |
| Number of channels | 1 |
| Number of pins | 8 |
| Frequency | 100kHz |
| Kind of integrated circuit | astable, monostable, RC timer |
| DC supplying current | 10mA |
| Max operating temperature | 125°C |