Buck (Step Down), Switching Regulator, Fixed, 2.7V to 6V In, 3.3V/1.5A Out, 1.5MHz, DFN-6
Kordarv:
1.0
Minimum quantity:
1.0
Tootekood:
ST1S06PU33R
Tootja: STMicroelectronics
Tootja tootekood: ST1S06PU33R
Product downloads
Spetsifikatsioon tootele Buck (Step Down), Switching Regulator, Fixed, 2.7V to 6V In, 3.3V/1.5A Out, 1.5MHz, DFN-6
| Output current | 1.5A |
| Mounting | SMD |
| Case | VDFN6 |
| Type of integrated circuit | driver |
| Operating temperature | -30...125°C |
| Number of channels | 1 |
| Number of pins | 6 |
| Topology | buck |
| Frequency | 1.5MHz |
| Output voltage | 3.3V DC |
| Input voltage | 2.7...6V DC |
| Efficiency | 90% |
| Kind of integrated circuit | DC/DC converter |
| Duty cycle factor | 0...87% |
| Max operating temperature | 125°C |