Power MOSFET, N Channel, 600 V, 34 A, 0.078 ohm, TO-220FP, Through Hole
Kordarv:
1.0
Minimum quantity:
1.0
Tootekood:
STF40N60M2
Tootja: STMicroelectronics
Tootja tootekood: STF40N60M2
Product downloads
Spetsifikatsioon tootele Power MOSFET, N Channel, 600 V, 34 A, 0.078 ohm, TO-220FP, Through Hole
| Mounting | THT |
| Case | TO220FP |
| Kind of package | tube |
| Polarisation | unipolar |
| Type of transistor | N-MOSFET |
| Kind of channel | enhanced |
| Number of pins | 3 |
| Drain-source voltage | 650V |
| Drain current | 34A |
| Pulsed drain current | 136A |
| Power dissipation | 40W |
| On-state resistance | 88mΩ |
| Gate charge | 57nC |
| Max operating temperature | 150°C |