Transistor: N-MOSFET
Kordarv:
1.0
Minimum quantity:
1.0
Tootekood:
STP8N120K5
Tootja: STMicroelectronics
Tootja tootekood: STP8N120K5
Product downloads
Spetsifikatsioon tootele Transistor: N-MOSFET
| Mounting | THT |
| Case | TO220-3 |
| Kind of package | tube |
| Polarisation | unipolar |
| Type of transistor | N-MOSFET |
| Kind of channel | enhanced |
| Version | ESD |
| Drain-source voltage | 1.2kV |
| Drain current | 3.5A |
| Pulsed drain current | 12A |
| Power dissipation | 130W |
| On-state resistance | 2Ω |