Tootekood: TEP 40-3613UIR
Tootja: TRACO POWER
Tootja tootekood: TEP 40-3613UIR
Product downloads
Spetsifikatsioon tootele Converter: DC/DC; 40W; Uin: 9÷75V; 15VDC; Iout: 2.67A; Quarter Brick
Output current 2.67A
Mounting PCB
Case Quarter Brick
Power 40W
Operating temperature -40...85°C
Protection short circuit protection
Series TEP 40
Body dimensions 57.9x36.8x12.7mm
Output voltage 15V DC
Input voltage 9...75V DC
Insulation voltage 3kV
Efficiency 91%
Number of outputs 1
Switching frequency 180kHz