Transistor: N-MOSFET; unipolar; 400V; 2A; 740mW; TO92
Kordarv:
1.0
Minimum quantity:
1.0
Tootekood:
TN2640N3-G
Tootja: MICROCHIP (SUPERTEX)
Tootja tootekood: TN2640N3-G
Product downloads
Spetsifikatsioon tootele Transistor: N-MOSFET; unipolar; 400V; 2A; 740mW; TO92
| Mounting | THT |
| Case | TO92 |
| Kind of package | bulk |
| Polarisation | unipolar |
| Type of transistor | N-MOSFET |
| Kind of channel | enhanced |
| Drain-source voltage | 400V |
| Drain current | 220mA |
| Pulsed drain current | 2A |
| Power dissipation | 740mW |
| On-state resistance | 5Ω |