Power Load Distribution Switch, Current Limit, 4.5 V to 5.5 V Input, 0.5 A, 0.097 ohm, SOT-23-5
Kordarv:
1.0
Minimum quantity:
1.0
Tootekood:
TPS2051CDBVR
Tootja: TEXAS INSTRUMENTS
Tootja tootekood: TPS2051CDBVR
Product downloads
Spetsifikatsioon tootele Power Load Distribution Switch, Current Limit, 4.5 V to 5.5 V Input, 0.5 A, 0.097 ohm, SOT-23-5
| Output current | 500mA |
| Mounting | SMD |
| Supply voltage | 4.5...5.5V DC |
| Case | SOT23-5 |
| Type of integrated circuit | power switch |
| Operating temperature | -40...125°C |
| Kind of package | reel, tape |
| Number of channels | 1 |
| On-state resistance | 96mΩ |
| Kind of output | N-Channel |
| Kind of integrated circuit | high-side |
| Active logical level | high |
| Max operating temperature | 85°C |