IC: PMIC; PWM controller; CDIP16; -55÷125°C; Usup: 8÷22V; tube; SMPS
Kordarv:
1.0
Minimum quantity:
1.0
Tootekood:
UC1863J
Tootja: TEXAS INSTRUMENTS
Tootja tootekood: UC1863J
Product downloads
Spetsifikatsioon tootele IC: PMIC; PWM controller; CDIP16; -55÷125°C; Usup: 8÷22V; tube; SMPS
| Output current | 500mA |
| Mounting | THT |
| Case | CDIP16 |
| Type of integrated circuit | PMIC |
| Operating voltage | 7...22V DC |
| Operating temperature | -55...125°C |
| Kind of package | tube |
| Number of channels | 2 |
| Application | SMPS |
| Topology | boost, flyback, forward, H-bridge, push-pull |
| Frequency | 1MHz |
| Kind of integrated circuit | PWM controller |
| Duty cycle factor | 0...50% |