Transistor: N-JFET/N-MOSFET; SiC; unipolar; cascode; 650V; 40A
Kordarv:
1.0
Minimum quantity:
1.0
Tootekood:
UF3C065040K3S
Tootja: Qorvo (UnitedSiC)
Tootja tootekood: UF3C065040K3S
Product downloads
Spetsifikatsioon tootele Transistor: N-JFET/N-MOSFET; SiC; unipolar; cascode; 650V; 40A
| Mounting | THT |
| Case | TO247-3 |
| Polarisation | unipolar |
| Type of transistor | N-JFET/N-MOSFET |
| Technology | SiC |
| Version | ESD |
| Drain-source voltage | 650V |
| Drain current | 40A |
| Pulsed drain current | 125A |
| Power dissipation | 326W |
| On-state resistance | 42mΩ |
| Gate charge | 51nC |
| Kind of transistor | cascode |