Transistor: N-MOSFET; unipolar; 120V; 1A; 1W; TO92
Kordarv:
1.0
Minimum quantity:
1.0
Tootekood:
VN1206L-G
Tootja: MICROCHIP (SUPERTEX)
Tootja tootekood: VN1206L-G
Product downloads
Spetsifikatsioon tootele Transistor: N-MOSFET; unipolar; 120V; 1A; 1W; TO92
| Mounting | THT |
| Case | TO92 |
| Kind of package | bulk |
| Polarisation | unipolar |
| Type of transistor | N-MOSFET |
| Kind of channel | enhanced |
| Drain-source voltage | 120V |
| Drain current | 230mA |
| Pulsed drain current | 2A |
| Power dissipation | 1W |
| On-state resistance | 6Ω |