Fuse: fuse; gG; 16A; 500VAC; ceramic,industrial; NH00C; WT-NH
Multiples:
1.0
Minimum quantity:
1.0
Product code:
004111430
Manufacturer:
Manufacturer code:
Specification for Fuse: fuse; gG; 16A; 500VAC; ceramic,industrial; NH00C; WT-NH
| Kind of fuse | ceramic, industrial |
| Power dissipation | 2.7W |
| Current rating | 16A |
| Rated voltage | 500V AC |
| Manufacturer series | WT-NH |
| Fuse size | NH00C |
| Type of fuse | fuse |
| Fuse characteristics | gG |
| Breaking capacity | 115000A / 500V AC |