Microswitch SNAP ACTION; 2A/24VDC; without lever; SPDT; ON-(ON)
Multiples:
2000.0
Minimum quantity:
2000.0
Product code:
01056.3060-03
Manufacturer: Marquardt
Manufacturer code: 01056.3060-03
Product downloads
Specification for Microswitch SNAP ACTION; 2A/24VDC; without lever; SPDT; ON-(ON)
| Operating temperature | -40...85°C |
| IP rating | IP40 |
| Type of switch | microswitch SNAP ACTION |
| Switches features | without lever |
| Contact plating | gold-plated |
| Number of positions | 2 |
| Leads | for PCB |
| Contact material | silver |
| Body dimensions | 13x6.3x8mm |
| Contacts configuration | SPDT |
| DC contacts rating @R | 2A / 24V DC |
| Switching method | ON-(ON) |
| Stable positions number | 1 |
| Operating Force | 1.3N |