Relay: solid state; Ucntrl: 24÷230VDC; Ucntrl: 24÷230VAC; 50A
Multiples:
1.0
Minimum quantity:
1.0
Product code:
037N0004
Manufacturer: DANFOSS
Manufacturer code: 037N0004
Product downloads
Specification for Relay: solid state; Ucntrl: 24÷230VDC; Ucntrl: 24÷230VAC; 50A
| Mounting | on panel, for DIN rail mounting |
| Max. operating current | 50A |
| Operating temperature | -5...40°C |
| Body dimensions | 90x110x124.3mm |
| Switched voltage | 24...480V AC |
| Switching method | zero voltage switching |
| Relay variant | 1-phase |
| Type of relay | solid state |