Module: soft-start; Usup: 380÷415VAC; DIN; 24÷480VDC; 1.5kW; IP20
Multiples:
1.0
Minimum quantity:
1.0
Product code:
037N0074
Manufacturer: DANFOSS
Manufacturer code: 037N0074
Specification for Module: soft-start; Usup: 380÷415VAC; DIN; 24÷480VDC; 1.5kW; IP20
| Mounting | for DIN rail mounting |
| Supply voltage | 380...415V AC |
| Operating temperature | -5...40°C |
| IP rating | IP20 |
| Body dimensions | 22.5x102x123.5mm |
| Additional functions | breaking of the static friction "kick-start", torque adjustment 0-85% |
| Electrical connection | screw terminals |
| Max motor power | 1.5kW |
| Starting/stopping time | 0...10/0...10s |