Relay: solid state; Ucntrl: 5÷24VDC; 63A; 24÷480VAC; DIN,on panel
Multiples:
1.0
Minimum quantity:
1.0
Product code:
037N0080
Manufacturer: DANFOSS
Manufacturer code: 037N0080
Product downloads
Specification for Relay: solid state; Ucntrl: 5÷24VDC; 63A; 24÷480VAC; DIN,on panel
| Mounting | on panel, for DIN rail mounting |
| Max. operating current | 63A |
| Operating temperature | -5...40°C |
| Body dimensions | 90x110x124.3mm |
| Switched voltage | 24...480V AC |
| Switching method | zero voltage switching |
| Relay variant | 1-phase |
| Type of relay | solid state |