Fuse: fuse; ultra rapid; 7A; 24V; SMD; ceramic; Case: 1206; 429
Multiples:
1.0
Minimum quantity:
1.0
Product code:
0429007.WRML
Manufacturer: LITTELFUSE
Manufacturer code: 0429007.WRML
Product downloads
Specification for Fuse: fuse; ultra rapid; 7A; 24V; SMD; ceramic; Case: 1206; 429
| Mounting | SMD |
| Case - inch | 1206 |
| Operating temperature | -55...90°C |
| Soldering temperature | 260°C / 10 s |
| Current rating | 7A |
| Rated voltage | 24V, 24V AC, 24V DC |
| Case - mm | 3216 |
| Type of fuse | fuse |
| Fuse characteristics | ultra rapid |
| Breaking capacity | 35A |