Fuse: fuse; quick blow; 1A; 63VAC; 63V; 63VDC; SMD; ceramic; 1206
Multiples:
3000.0
Minimum quantity:
3000.0
Product code:
0437001.WR
Manufacturer: LITTELFUSE
Manufacturer code: 0437001.WR
Product downloads
Specification for Fuse: fuse; quick blow; 1A; 63VAC; 63V; 63VDC; SMD; ceramic; 1206
| Mounting | SMD |
| Case - inch | 1206 |
| Operating temperature | -55...150°C |
| Kind of fuse | ceramic |
| Contact plating | silver nickel alloy |
| Current rating | 1A |
| Rated voltage | 63V, 63V AC, 63V DC |
| Case - mm | 3216 |
| Type of fuse | fuse |
| Fuse characteristics | quick blow |
| Breaking capacity | 50A |