Fuse: fuse; ultra rapid; 2.5A; 125VAC; 125VDC; SMD; ceramic
Multiples:
1000.0
Minimum quantity:
1000.0
Product code:
045102.5MRL
Manufacturer: LITTELFUSE
Manufacturer code: 045102.5MRL
Product downloads
Specification for Fuse: fuse; ultra rapid; 2.5A; 125VAC; 125VDC; SMD; ceramic
| Mounting | SMD |
| Kind of fuse | ceramic |
| Contact plating | silver plated |
| Soldering temperature | 260°C / 10 s |
| Current rating | 2.5A |
| Rated voltage | 125V AC, 125V DC |
| Type of fuse | fuse |
| Fuse characteristics | ultra rapid |
| Breaking capacity | 50A |