Fuse: fuse; ultra rapid; 40A; 72VAC; SMD; ceramic; silver plated
Multiples:
1500.0
Minimum quantity:
1500.0
Product code:
0456040.DR
Manufacturer: LITTELFUSE
Manufacturer code: 0456040.DR
Product downloads
Specification for Fuse: fuse; ultra rapid; 40A; 72VAC; SMD; ceramic; silver plated
| Mounting | SMD |
| Operating temperature | -55...125°C |
| Kind of fuse | ceramic |
| Contact plating | silver plated |
| Soldering temperature | 260°C / 10 s |
| Current rating | 40A |
| Rated voltage | 72V AC |
| Type of fuse | fuse |
| Fuse characteristics | ultra rapid |