Fuse: fuse; ultra rapid; 750mA; 63VAC; 63V; 63VDC; SMD; Case: 1206
Multiples:
5000.0
Minimum quantity:
5000.0
Product code:
0466.750NR
Manufacturer: LITTELFUSE
Manufacturer code: 0466.750NR
Product downloads
Specification for Fuse: fuse; ultra rapid; 750mA; 63VAC; 63V; 63VDC; SMD; Case: 1206
| Mounting | SMD |
| Case - inch | 1206 |
| Operating temperature | -55...90°C |
| Contact plating | tinned |
| Soldering temperature | 260°C / 10 s |
| Current rating | 750mA |
| Rated voltage | 63V, 63V AC, 63V DC |
| Case - mm | 3216 |
| Type of fuse | fuse |
| Fuse characteristics | ultra rapid |
| Breaking capacity | 50A |