Fuse: fuse; time-lag; 8A; 63VAC; 63VDC; SMD; ceramic; C1T; 1206
Multiples:
1.0
Minimum quantity:
1.0
Product code:
0685T8000-01
Manufacturer: BEL FUSE
Manufacturer code: 0685T8000-01
Product downloads
Specification for Fuse: fuse; time-lag; 8A; 63VAC; 63VDC; SMD; ceramic; C1T; 1206
| Mounting | SMD |
| Case - inch | 1206 |
| Operating temperature | -55...125°C |
| Kind of fuse | ceramic |
| Kind of package | reel, tape |
| Soldering temperature | 260°C / 30 s |
| Current rating | 8A |
| Rated voltage | 63V AC, 63V DC |
| Case - mm | 3216 |
| Type of fuse | fuse |
| Fuse characteristics | time-lag |