Microswitch TACT
Multiples:
1.0
Minimum quantity:
35.0
Product code:
1.14.002.201/0000
Manufacturer: RAFI
Manufacturer code: 1.14.002.201/0000
Specification for Microswitch TACT
| Mounting | SMT |
| Operating temperature | -40...90°C |
| Type of switch | microswitch TACT |
| Illumination | none |
| Key stroke | 0.5mm |
| Contacts configuration | SPST-NO |
| Switching method | OFF-(ON) |
| Actuator colour | red |
| Button height | 3.85mm |