Cable gland
Multiples:
1.0
Minimum quantity:
1.0
Product code:
1.676.0900.01
Manufacturer: HUMMEL
Manufacturer code: 1.676.0900.01
Product downloads
Specification for Cable gland
| Operating temperature | -35...150°C |
| IP rating | IP68 |
| Body material | stainless steel |
| Kit contents | O-ring gasket |
| Cable external diameter | 4...8mm |
| Thread length | 6mm |
| Spanner size | 17mm |
| Gland thread | PG9 |
| Gasket material | FKM |
| Kind of thread | PG |
| Type of cable accessories | cable gland |
| Seal material | FKM |