Cable gland
Multiples:
1.0
Minimum quantity:
1.0
Product code:
1.680.0906.01
Manufacturer: HUMMEL
Manufacturer code: 1.680.0906.01
Product downloads
Specification for Cable gland
| Operating temperature | -20...80°C |
| IP rating | IP54 |
| Body material | brass |
| Cable external diameter | 4...10mm |
| Plating material | nickel |
| Thread length | 7mm |
| Spanner size | 15mm, 17mm |
| Gland thread | PG9 |
| Kind of thread | PG |
| Type of cable accessories | cable gland |
| Seal material | NBR rubber |