Pin header; pin strips; AMPMODU; male; PIN: 22; angled 90°; 2.54mm
Multiples:
1.0
Minimum quantity:
1.0
Product code:
1-825457-1
Manufacturer: TE Connectivity
Manufacturer code: 1-825457-1
Product downloads
Specification for Pin header; pin strips; AMPMODU; male; PIN: 22; angled 90°; 2.54mm
| Contacts pitch | 2.54mm |
| Electrical mounting | THT |
| Connector | pin header |
| Kind of connector | male |
| Contact plating | gold flash |
| Type of connector | pin strips |
| Number of pins | 22 |
| Type of pin configuration | 2x11 |
| Lead length | 3.2mm |
| Spatial orientation | angled 90° |
| Length of metal part | 6.7mm |