Pin header; pin strips; AMPMODU MOD II; male; PIN: 24; straight
Multiples:
1.0
Minimum quantity:
1.0
Product code:
1-826632-2
Manufacturer: TE Connectivity
Manufacturer code: 1-826632-2
Product downloads
Specification for Pin header; pin strips; AMPMODU MOD II; male; PIN: 24; straight
| Contacts pitch | 2.54mm |
| Electrical mounting | THT |
| Connector | pin header |
| Kind of connector | male |
| Contact plating | selectively gold plated |
| Type of connector | pin strips |
| Number of pins | 24 |
| Height | 6.7mm |
| Type of pin configuration | 2x12 |
| Lead length | 3.2mm |
| Spatial orientation | straight |