Needle-like test probe; Operational spring compression: 4.2mm
Multiples:
1.0
Minimum quantity:
1.0
Product code:
100.112.15.10
Manufacturer: FIXTEST
Manufacturer code: 100.112.15.10
Product downloads
Specification for Needle-like test probe; Operational spring compression: 4.2mm
| Operating temperature | -55...120°C |
| Contact plating | gold-plated |
| Contact material | steel |
| Max. contact resistance: | 20mΩ |
| Length | 33.4mm |
| Current rating | 3A, 4A |
| Tip diameter | 1.5mm |
| Type of test accessories | test probe |
| Operational spring compression | 4.2mm |
| Blade tip shape | sharp |