Screw; M3x6; DIN: 912; Head: cheese head; imbus; steel; black finish
Multiples:
100.0
Minimum quantity:
100.0
Product code:
1000020
Manufacturer: BOSSARD
Manufacturer code: 1000020
Product downloads
Specification for Screw; M3x6; DIN: 912; Head: cheese head; imbus; steel; black finish
| Material | steel |
| Length | 6mm |
| Thread | M3 |
| Plating material | black finish, without coating |
| Type of mounting element | screw |
| Kind of head | cheese head |
| DIN standard | 912 |
| Kind of cut | imbus |
| Head height | 3mm |
| ISO standard | 4762 |
| Head diameter | 5.5mm |
| BN standard | 272 |
| PN standard | 82302 |
| Strength class | 8.8 |