1000360001
Multiples:
1.0
Minimum quantity:
4.0
Product code:
1000360001
Manufacturer: WEIDMÜLLER
Manufacturer code: 1000360001
Specification for 1000360001
| Operating temperature | -50...100°C |
| Contacts pitch | 5.08mm |
| Connector | plug |
| Kind of connector | female |
| Contact plating | tinned |
| Type of connector | pluggable terminal block |
| Contact material | copper alloy |
| Flammability rating | UL94V-0 |
| Body colour | black |
| Current rating | 24A |
| Spatial orientation | angled |