Screw; 1.25; Head: cheese head; hex key; HEX 6mm; steel; DIN: 912
Multiples:
100.0
Minimum quantity:
100.0
Product code:
1000934
Manufacturer: BOSSARD
Manufacturer code: 1000934
Product downloads
Specification for Screw; 1.25; Head: cheese head; hex key; HEX 6mm; steel; DIN: 912
| Material | steel |
| Length | 25mm |
| Thread | M8 |
| Plating material | black finish, without coating |
| Type of mounting element | screw |
| Kind of head | cheese head |
| DIN standard | 912 |
| Kind of cut | imbus |
| Head height | 8mm |
| ISO standard | 4762 |
| Head diameter | 13mm |
| BN standard | 272 |
| PN standard | 82302 |
| Strength class | 8.8 |