Socket; pin strips; female; PIN: 40; straight; 2.54mm; THT; 2x20
Multiples:
1.0
Minimum quantity:
1.0
Product code:
10026364-1
Manufacturer: FISCHER ELEKTRONIK
Manufacturer code: 10026364
Product downloads
Specification for Socket; pin strips; female; PIN: 40; straight; 2.54mm; THT; 2x20
| Operating temperature | -40...200°C |
| Contacts pitch | 2.54mm |
| Electrical mounting | THT |
| Connector | socket |
| Kind of connector | female |
| Contact plating | gold-plated |
| Type of connector | pin strips |
| Number of pins | 40 |
| Row pitch | 2.54mm |
| Contact material | bronze |
| Flammability rating | UL94V-0 |
| Height | 8mm |
| Current rating | 3A |
| Type of pin configuration | 2x20 |
| Overall length | 11.3mm |
| Spatial orientation | straight |