Socket; pin strips; female; PIN: 20; straight; 2.54mm; THT; 1x20
Multiples:
1.0
Minimum quantity:
1.0
Product code:
10026669-1
Manufacturer: FISCHER ELEKTRONIK
Manufacturer code: 10026669
Product downloads
Specification for Socket; pin strips; female; PIN: 20; straight; 2.54mm; THT; 1x20
| Contacts pitch | 2.54mm |
| Electrical mounting | THT |
| Connector | socket |
| Kind of connector | female |
| Contact plating | tinned |
| Type of connector | pin strips |
| Number of pins | 20 |
| Contact material | beryllium copper |
| Flammability rating | UL94V-0 |
| Height | 7mm |
| Current rating | 3A |
| Type of pin configuration | 1x20 |
| Connector variant | turned contacts |
| Spatial orientation | straight |