Socket; female; PIN: 20; straight; 2.54mm; SMT; 1x20; tinned; H: 5.5mm
Multiples:
1.0
Minimum quantity:
1.0
Product code:
10027098
Manufacturer: FISCHER ELEKTRONIK
Manufacturer code: 10027098
Specification for Socket; female; PIN: 20; straight; 2.54mm; SMT; 1x20; tinned; H: 5.5mm
| Operating temperature | -40...200°C |
| Contacts pitch | 2.54mm |
| Electrical mounting | SMT |
| Connector | socket |
| Kind of connector | female |
| Contact plating | tinned |
| Type of connector | pin strips |
| Number of pins | 20 |
| Contact material | bronze |
| Flammability rating | UL94V-0 |
| Height | 5.5mm |
| Current rating | 3A |
| Type of pin configuration | 1x20 |
| Lead length | 2.1mm |
| Spatial orientation | straight |
| Plating thickness | 4µm |