Enclosure: wall mounting; X: 300mm; Y: 300mm; Z: 210mm; AX; natural
Multiples:
1.0
Minimum quantity:
1.0
Product code:
1003.000
Manufacturer: RITTAL
Manufacturer code: 1003.000
Specification for Enclosure: wall mounting; X: 300mm; Y: 300mm; Z: 210mm; AX; natural
| IP rating | IP66 |
| Enclosure material | stainless steel |
| Type of enclosure | wall mounting |
| Version | with mounting plate |
| Series | AX |
| Dimension Y | 300mm |
| Body colour | natural |
| Dimension X | 300mm |
| Dimension Z | 210mm |
| Cover colour | natural |
| Cover material | stainless steel |
| Conform to the norm | NEMA 3R, NEMA 4, NEMA 4X, NEMA 12 |
| Mechanical impact resistance | IK10 |