Socket; pin strips; female; PIN: 22; straight; 2.54mm; THT; 1x22
Multiples:
1.0
Minimum quantity:
1.0
Product code:
10039741
Manufacturer: FISCHER ELEKTRONIK
Manufacturer code: 10039741
Product downloads
Specification for Socket; pin strips; female; PIN: 22; straight; 2.54mm; THT; 1x22
| Contacts pitch | 2.54mm |
| Electrical mounting | THT |
| Connector | socket |
| Kind of connector | female |
| Contact plating | gold-plated |
| Type of connector | pin strips |
| Number of pins | 22 |
| Contact material | beryllium copper |
| Flammability rating | UL94V-0 |
| Height | 3.8mm |
| Current rating | 1.5A |
| Type of pin configuration | 1x22 |
| Rated voltage | 60V |
| Connector variant | turned contacts |
| Overall length | 7.4mm |
| Spatial orientation | straight |