Connector: pin strips; pin header; male; PIN: 2; 2.54mm; THT; 1x2
Multiples:
1.0
Minimum quantity:
1.0
Product code:
10039801
Manufacturer: FISCHER ELEKTRONIK
Manufacturer code: 10039801
Product downloads
Specification for Connector: pin strips; pin header; male; PIN: 2; 2.54mm; THT; 1x2
| Contacts pitch | 2.54mm |
| Kind of package | bulk |
| Electrical mounting | THT, soldering |
| Connector | pin header |
| Contact plating | tinned |
| Type of connector | pin strips |
| Number of pins | 2 |
| Contact material | brass |
| Body material | NYLON 46 |
| Flammability rating | UL94V-0 |
| Body colour | black |
| Current rating | 1.5A |
| Type of pin configuration | 1x2 |
| Rated voltage | 60V |
| Connector variant | turned contacts |
| Spatial orientation | straight |