Adapter; pin strips; PIN: 50; straight; 2.54mm; THT,soldering; 1x50
Multiples:
1.0
Minimum quantity:
1.0
Product code:
10039902-1
Manufacturer: FISCHER ELEKTRONIK
Manufacturer code: 10039902
Product downloads
Specification for Adapter; pin strips; PIN: 50; straight; 2.54mm; THT,soldering; 1x50
| Contacts pitch | 2.54mm |
| Kind of package | bulk |
| Electrical mounting | soldering, THT |
| Connector | pin header |
| Contact plating | gold-plated |
| Type of connector | pin strips |
| Number of pins | 50 |
| Contact material | brass |
| Body material | NYLON 46 |
| Flammability rating | UL94V-0 |
| Body colour | black |
| Current rating | 1.5A |
| Type of pin configuration | 1x50 |
| Rated voltage | 60V |
| Connector variant | turned contacts |
| Spatial orientation | straight |