Socket; pin strips; female; PIN: 6; straight; 2.54mm; SMT; 2x3; 60V
Multiples:
1.0
Minimum quantity:
1.0
Product code:
10042577
Manufacturer: FISCHER ELEKTRONIK
Manufacturer code: 10042577
Product downloads
Specification for Socket; pin strips; female; PIN: 6; straight; 2.54mm; SMT; 2x3; 60V
| Contacts pitch | 2.54mm |
| Electrical mounting | SMT |
| Connector | socket |
| Kind of connector | female |
| Contact plating | gold-plated |
| Type of connector | pin strips |
| Number of pins | 6 |
| Row pitch | 2.54mm |
| Contact material | beryllium copper |
| Flammability rating | UL94V-0 |
| Current rating | 1.5A |
| Type of pin configuration | 2x3 |
| Rated voltage | 60V |
| Connector variant | turned contacts |
| Spatial orientation | straight |