Connector: pin strips; pin header; male; PIN: 10; 2.54mm; THT; 1x10
Multiples:
1.0
Minimum quantity:
1.0
Product code:
10044041
Manufacturer: FISCHER ELEKTRONIK
Manufacturer code: 10044041
Product downloads
Specification for Connector: pin strips; pin header; male; PIN: 10; 2.54mm; THT; 1x10
| Contacts pitch | 2.54mm |
| Kind of package | bulk |
| Electrical mounting | THT |
| Connector | pin header |
| Kind of connector | male |
| Contact plating | tinned |
| Type of connector | pin strips |
| Number of pins | 10 |
| Contact material | brass |
| Body material | NYLON 46 |
| Flammability rating | UL94V-0 |
| Body colour | black |
| Current rating | 1.5A |
| Type of pin configuration | 1x10 |
| Rated voltage | 60V |
| Connector variant | low profile, turned contacts |
| Overall length | 6.7mm |
| Spatial orientation | angled |