Connector: pin strips; pin header; male; PIN: 4; 2.54mm; THT; 1x4
Multiples:
1.0
Minimum quantity:
1.0
Product code:
10046112
Manufacturer: FISCHER ELEKTRONIK
Manufacturer code: 10046112
Product downloads
Specification for Connector: pin strips; pin header; male; PIN: 4; 2.54mm; THT; 1x4
| Contacts pitch | 2.54mm |
| Kind of package | bulk |
| Electrical mounting | THT |
| Connector | pin header |
| Kind of connector | male |
| Contact plating | selectively gold plated |
| Type of connector | pin strips |
| Number of pins | 4 |
| Contact material | bronze |
| Body material | NYLON 46 |
| Flammability rating | UL94V-0 |
| Height | 8.6mm |
| Body colour | black |
| Current rating | 3A |
| Type of pin configuration | 1x4 |
| Overall length | 11.2mm |
| Spatial orientation | straight |