Pin header; pin strips; male; PIN: 36; straight; 2.54mm; THT; 1x36
Multiples:
1.0
Minimum quantity:
1.0
Product code:
10048124-1
Manufacturer: FISCHER ELEKTRONIK
Manufacturer code: 10048124
Product downloads
Specification for Pin header; pin strips; male; PIN: 36; straight; 2.54mm; THT; 1x36
| Contacts pitch | 2.54mm |
| Electrical mounting | THT |
| Connector | pin header |
| Kind of connector | male |
| Contact plating | gold-plated |
| Type of connector | pin strips |
| Number of pins | 36 |
| Height | 8.2mm |
| Type of pin configuration | 1x36 |
| Overall length | 11.2mm |
| Lead length | 3mm |
| Spatial orientation | straight |