Microswitch SNAP ACTION; without lever; SPST-NO; 10A/250VAC
Multiples:
500.0
Minimum quantity:
1000.0
Product code:
1005.0904
Manufacturer: Marquardt
Manufacturer code: 01005.0904-03
Product downloads
Specification for Microswitch SNAP ACTION; without lever; SPST-NO; 10A/250VAC
| Operating temperature | -40...100°C |
| Type of switch | microswitch SNAP ACTION |
| Switches features | without lever |
| Contact plating | silver plated |
| Number of positions | 2 |
| Leads | for soldering |
| Max. contact resistance: | 100mΩ |
| Body dimensions | 28x10.3x16mm |
| Contacts configuration | SPST-NO |
| AC contacts rating @R | 10A / 250V AC |
| Switching method | OFF-(ON) |
| Stable positions number | 1 |
| Operating Force | 2.4N |