Pin header; male; PIN: 48; straight; 2.54mm; THT; 2x24; gold-plated
Multiples:
1.0
Minimum quantity:
1.0
Product code:
10053313-1
Manufacturer: FISCHER ELEKTRONIK
Manufacturer code: 10053313
Specification for Pin header; male; PIN: 48; straight; 2.54mm; THT; 2x24; gold-plated
| Contacts pitch | 2.54mm |
| Kind of package | bulk |
| Electrical mounting | THT |
| Connector | pin header |
| Kind of connector | male |
| Contact plating | gold-plated |
| Type of connector | pin strips |
| Number of pins | 48 |
| Contact material | bronze |
| Body material | NYLON 46 |
| Flammability rating | UL94V-0 |
| Height | 8.6mm |
| Body colour | black |
| Current rating | 3A |
| Type of pin configuration | 2x24 |
| Overall length | 11.2mm |
| Spatial orientation | straight |