Screw; M16x35; 2; Head: cheese head; hex key; HEX 14mm; steel; zinc
Multiples:
50.0
Minimum quantity:
50.0
Product code:
1005510
Manufacturer: BOSSARD
Manufacturer code: 1005510
Product downloads
Specification for Screw; M16x35; 2; Head: cheese head; hex key; HEX 14mm; steel; zinc
| Material | steel |
| Length | 35mm |
| Thread | M16 |
| Plating material | zinc |
| Type of mounting element | screw |
| Kind of head | cheese head |
| DIN standard | 912 |
| Kind of cut | imbus |
| Head height | 16mm |
| ISO standard | 4762 |
| Head diameter | 24mm |
| BN standard | 3 |
| PN standard | 82302 |
| Strength class | 8.8 |