Pin header; pin strips; male; PIN: 6; straight; 2.54mm; THT; 2x3
Multiples:
10.0
Minimum quantity:
10.0
Product code:
10058507-1
Manufacturer: FISCHER ELEKTRONIK
Manufacturer code: 10058507
Product downloads
Specification for Pin header; pin strips; male; PIN: 6; straight; 2.54mm; THT; 2x3
| Contacts pitch | 2.54mm |
| Kind of package | bulk |
| Electrical mounting | THT |
| Connector | pin header |
| Kind of connector | male |
| Contact plating | tinned |
| Type of connector | pin strips |
| Number of pins | 6 |
| Contact material | bronze |
| Body material | NYLON 46 |
| Flammability rating | UL94V-0 |
| Body colour | black |
| Current rating | 3A |
| Type of pin configuration | 2x3 |
| Overall length | 8.2mm |