Screw; M5x50; Head: cheese head; imbus; HEX 4mm; steel; DIN: 912
Multiples:
100.0
Minimum quantity:
100.0
Product code:
1007297
Manufacturer: BOSSARD
Manufacturer code: 1007297
Product downloads
Specification for Screw; M5x50; Head: cheese head; imbus; HEX 4mm; steel; DIN: 912
| Material | steel |
| Length | 50mm |
| Thread | M5 |
| Plating material | black finish, without coating |
| Type of mounting element | screw |
| Kind of head | cheese head |
| DIN standard | 912 |
| Kind of cut | imbus |
| Head height | 5mm |
| ISO standard | 4762 |
| Head diameter | 8.5mm |
| BN standard | 7 |
| PN standard | 82302 |
| Strength class | 12.9 |