Digital multimeter; LCD 4,5 digit (10000),bargraph; True RMS
Multiples:
1.0
Minimum quantity:
1.0
Product code:
1008-221
Manufacturer: MEGGER
Manufacturer code: 1008-221
Product downloads
Specification for Digital multimeter; LCD 4,5 digit (10000),bargraph; True RMS
| IP rating | IP54 |
| Temperature measuring range | -20...1000°C |
| Kind of display used | LCD |
| Input impedance | 10kΩ |
| Conform to the norm | CAT III 1000V, EN 61010 |
| Measuring instrument features | auto and manual ranging, contactless voltage detector, HOLD function, low-pass filter, MIN/MAX/AVG function, tester of phase order |
| Standard equipment | K-type temperature probe, manufacturer's calibration certificate, test leads, user's manual |
| Type of meter | digital multimeter |
| Measurement | AC current, AC voltage, capacitance, conductance, continuity, DC current, DC voltage, frequency, phase sequence indicators, resistance, temperature |
| Continuity test | acoustic indication |
| Weight with battery | 420g |
| True effective value measurement | True RMS |